Vybratie starej autobatérie
1. Predtým ako sa pustíte do výmeny autobatérie je potrebné nájsť správne miesto. Odstavte auto na rovnom povrchu a na bezpečnom mieste (nie na okraji cesty). Ako bezpečné miesto je vhodná napríklad garáž. Následne zatiahnite parkovaciu brzdu, vypnite motor a vytiahnite kľúče zo zapaľovania. Presvedčte sa, že do batérie neprúdi elektrický prúd.
2. Pred výmenou si nezabudnite nasadiť bezpečnostné prvky (ochranné okuliare a pracovné rukavice). Autobatérie obsahujú elektrolyt kyseliny sírovej, ktorý je silne leptavý a môže vám popáliť pokožku. Zároveň odporúčame odstrániť všetky kovové šperky či hodinky, aby ste sa chránili pred úrazom elektrickým prúdom.
3. Keď ste pripravení je načase odistiť kapotu a podoprieť ju tyčou. Autobatéria sa väčšinou nachádza buď v blízkosti čelného skla alebo predného nárazníka po oboch stranách (pri niektorých automobiloch aj v kufri). K nej sú pripojené dva káble.
4. Kľúčom najskôr odpojte čierny záporný kábel (označený znamienkom -). Na odpojenie budete potrebovať v závislosti od vozidla 7, 8, 10 alebo 13 mm kľúč. Dajte pozor, aby ste najprv odpojili práve záporný kábel, pretože keď začnete kladným môžete auto vyskratovať. Zároveň sa uistite, že sa odpojený kábel nedotýka kovového povrchu.
5. Nasleduje kladný kábel, ktorý je väčšinou červenej farby (označený znamienkom +). Proces je rovnaký ako v prípade záporného kábla.
6. V ďalšom kroku je potrebné povoliť držiak autobatérie. Pri jej vyberaní dávajte pozor, aby sa odpojené káble nedotýkali pólov. Autobatériu neotáčajte a ani ju nenakláňajte, kvôli elektrolytu. Ideálne je ju potom odložiť na betónový povrch
Inštalácia novej autobatérie
1. Pred montážou novej autobatérie najskôr očistite priestor pre uloženie autobatérie. Skontrolujte svorky, či sa nich nenachádza nejaký povlak alebo špina. V prípade, že áno očistite svorky pomocou oceľovej kefy alebo šmirgľovej handričky.
2. Určite je dôležité kúpiť správnu novú autobatériu. Nie je na škodu si starú autobatériu odfotiť alebo si z nej zaznamenať všetky dôležité informácie. Špecialista z týchto informácii určite vyčíta, ktorá je tá správna pre vás. Ak si vyberáte medzi dvoma batériami s rôznou kapacitou, vyberte si batériu s väčšou kapacitou. Všímajte si tiež štartovací prúd - čím je vyšší, tým bude batéria spoľahlivejšia pri nižších teplotách.
1. Novú autobatériu vložte do priehriadky na batériu a zaistite ju k držiaku. Na póly naneste vazelínu, ktorá zabráni korózii. Uistite sa, že je nová batéria orientovaná správne.
2. Pri napájaní káblov ideme opačne. Najprv je potrebné zapojiť kladný červený kábel (znamienko +). Svorky utiahnite kľúčom.
3. Potom napojte záporný čierny kábel (znamienko -). Tiež svorky utiahnite kľúčom. Dávajte si pozor na to, aby ste batériu nezapojili opačne. Mohlo by dôjsť k poškodeniu elektroniky auta.
4. Priskrutkujte všetky držiaky, ktoré zabezpečujú stabilitu autobatérie pri jazde.
Po výmene skontrolujte priestor pod kapotou, či ste vybrali všetky nástroje. Ak áno kapotu môžete zatvoriť a auto naštartovať. Ak bol problém v autobatérii a výmena prebehla úspešne, auto naštartuje hneď.
Čo so starou autobatériou?
Autobatérie obsahujú jedovaté látky, a preto ich nemôžete vyhodiť len tak ku kontajnerom. Podľa zákona o odpadoch musí každý distribútor autobatérií ponúkať aj spätný zber. Starú autobatériu môžete odovzdať v autoservisoch, v predajniach náhradných dielov alebo na niektorých čerpacích staniciach. Vziať by vám ju mali bezplatne a bez toho, aby od vás vyžadovali kúpu iného tovaru. Starú batériu môžete odovzdať aj v zberni surovín.
A vy ste už niekedy menili na vašom aute autobatériu alebo ste s problémom radšej navštívili servis? Dajte nám o tom vedieť v komentároch na našich sociálnych sieťach.
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 22.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024